Archive | Lajme RSS feed for this section

PATRIOTIZMI SHQIPTAR DHE… REZOLUTA ÇAME

Sapo festuam 100 vjet shtet. Shqiptarët mbushën sheshet e festuan jo vetëm në qytetet e Shqipërisë, po anë e mbarë botës ku flitet shqip e rrjedh në vena gjak shqiptari. Kënduan, kërcyen, uruan, u njohën nga afër me Rita Orën, e panë dhe shijuan me duar e këmbë tortën e pavarësisë, fishekzjarrë, gjithandej kuqezi. Por […]

Comments Off on PATRIOTIZMI SHQIPTAR DHE… REZOLUTA ÇAME Continue Reading →

Ministria e jashtme greke kërkon të zhduki dhe shuajë çështjen çame përfundimisht

  Shkruan : Abedin Rakipi Shoqata Çameria Bruksel Zbulohet plani grek Duke bere disa kerkime rreth deputeteve Europeane sot ne mengjes me ra ne dore nje raport i ministrise se jashtme greke ku flitet per çamet. Zoti M . TSAKAS qe eshte nje nder zedhenesit dhe gazetaret e akredituar te qeverise Greke deklaron faktin qe […]

Comments Off on Ministria e jashtme greke kërkon të zhduki dhe shuajë çështjen çame përfundimisht Continue Reading →

Në kujtim të masakrës çame

67 vjetori i masakrës ndaj popullsisë çame ka mbledhur mijëra shqiptarë të ardhur nga zona të ndryshme brenda dhe jashtë vendit, në një marshim fillimisht në varrezat e Kllogjerit.(UPDATE) Në këtë pike u përkujtuan 2600 çamë të cilët humbën jetën nga etja dhe uria të përzënë nga tokat e tyre prej ushtrisë greke. Më pas […]

Comments Off on Në kujtim të masakrës çame Continue Reading →

Haxhinasto: Pengimi i çamëve ne kufirin Grek

  Zv.kryeministri dhe ministri i Jashtëm i Shqipërisë, ka pasur një reagim të vakët në lidhje me refuzimin nga Greqia, të qytetarëve shqiptarë që kanë lindur në qytetet dhe fshatrat e krahinës shqiptare të Çamërisë, e cila gjendet brenda territorit grek. Në konferencën e djeshme të shtypit, Haxhinasto, i pyetur nga gazetarët, tha se “reagimi […]

Comments Off on Haxhinasto: Pengimi i çamëve ne kufirin Grek Continue Reading →

Qafë Botë, deputeti Dashamir Tahiri ndalohet nga policia greke

Paraditen e sotme është shënuar një tjetër incident në kufirin mes Greqisë dhe Shqipërisë. Deputeti i PDIU-së, Dashamir Tahiri, është ndaluar nga autoritetet greke që të kalojë pikën kufitare të Qafë Botës në Sarandë. Pas shumë debatesh, deputeti ka mundur që të kalojë, por kreu i komunës Markat dhe gazetarët që e shoqëronin atë, nuk […]

2 Comments Continue Reading →

Grekët “bllokojnë” çamët ne Kufi

  I moshuari ndalohet në kufi, kishte lindur në Gumenicë. SKANDALI I RRADHES shefi i doganës greke ne Kapshtice. Çamëve do t’u presim kokën se Çamëria ka vdekur”, tregon i moshuari.   Një i moshuar nga Vlora, i lindur në Gumenicë në 1937, nuk është lejuar të udhëtojë drejt Greqisë për të parë fëmijet e […]

Comments Off on Grekët “bllokojnë” çamët ne Kufi Continue Reading →

Gjyqtari shqiptar ndalohet në kufirin grek, ishte me origjinë çame

Një gjyqtar bashkë me familjen e tij nuk është lejuar të kalojë kufirin në drejtim të Greqisë sepse ishte me origjinë çame. Rasti është denoncuar sot nga nënkryetari i Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Zoti Kreshnik Spahiu shprehu “shqetësimin e madh” për ngjarjen e ndodhur në pikën kufitare të Kakavijës më datë 10 qershor 2011 […]

Comments Off on Gjyqtari shqiptar ndalohet në kufirin grek, ishte me origjinë çame Continue Reading →

“Më urdhëruan të zhduk dosjet e çamëve” – Kryeprokurori i Janinës

Zbulohet dokumenti tronditës në Arkivën sekrete të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë. Në Greqi, në vitin 1976, u urdhërua shfarosja e të gjitha dosjeve për popullatën çame. Ish-kreu i akuzës së Janinës, Vasilios Xhavellas, e ka konfirmuar këtë fakt Habjon Hasani Të gjitha dosjet gjyqësore të popullsisë së dëbuar çame nga Greqia duhej të asgjësoheshin, […]

3 Comments Continue Reading →

27 Qershor – Çamet do te vizitojne Çamerine?

27 Qershori po afron  , si do te jete organizimi kete vit ? Do te kene mundesi valle  Çamet te vizitojne Çamerine pasi  legalizimi i vizave jua jep kete te drejte ? Çame te lindur ne Çameri  jane ndaluar deri me tani te kalojne kufirin . Çfare po ben Shteti Shqiptar per kete problem ? […]

Comments Off on 27 Qershor – Çamet do te vizitojne Çamerine? Continue Reading →

Gratë çame, letër bashkëshortes së presidentit Uillson

Lejla Dino, e bija e Rasih Dinos, që në atë kohë ishte Kryetare e Grave Shqiptare Jashtë Vendit, duke shfrytëzuar njohjen personale me zonjën e presidentit Uillson, i drejtoi një letër gjatë qëndrimit të çiftit presidencial në Paris. Lejla Dino, e para grua çame që njohim deri sot u drejtohet figurave më në zë të […]

Comments Off on Gratë çame, letër bashkëshortes së presidentit Uillson Continue Reading →