About the Post

Author Information

Studimi grek pranon Genocidin kundrejt Çameve : 50 mijë çamë u vranë e u dëbuan

 

Studimi, i cili solli të gjithë debatin në , pranonte gjenocidin grek mbi popullsinë çame, duke thënë se 77 çamë të Paramithisë janë ekzekutuar nga forcat e EDHES-it, vetëm për shkak të kombësisë së tyre.

Për më tepër, në këtë studim thuhet se “50 mijë çamë të Epirit janë dëbuar ose vrarë nga Ushtria Revolucionare Çlirimtare Greke (EDHES, forcat e djathta të Greqisë për çlirim, krahas ELAS-it, që ishte komunist, në radhët e së cilës kanë luftuar edhe rreth 200 çam, shën. red.) gjatë periudhës së Luftës së Dytë Botërore”.

Studimi u paraqit në Universitetin Pandio të Greqisë, nga një grup profesorësh grekë të këtij universiteti, dhe është i pari që tregon për gjenocidin mbi çamët, nga një grup nëpunësish grekë. Numri i çamëve të dëbuar dhe të vrarë, që paraqitet në studimin grek, është më i madh edhe se numri që paraqet Shoqata Politike Atdhetare Çamëria në historikun e saj.

në sallë dhe mbrojtja e punës nga profesorët

Në sallën e Universitetit Pandio, të pranishmit, studentë grekë dhe pedagogë kundërshtuan studimin, duke thënë se “fashistët (duke iu referuar çamëve) atë meritonin, ndërsa Lambros Bulciotis, një prej hartuesve të studimit tha se “ky është thjesht një studim shkencor, që nuk tenton të futet në situata politike. Ne, thjesht paraqesim faktet, që ekzistojnë dhe asgjë më shumë”.

Të pranishmit filluan të bërtisnin më tej, studimi thoshte se “Vorio-epirotasit” bashkëpunuan me forcat naziste në Shqipërinë e Jugut dhe se tokat dhe pronat e shqiptarëve në Thesproti (Çamëri) iu dhanë mikrasiatëve (grekëve që shkuan në Greqi, nga Turqia, pas ndryshimit të popullsive mes dy vendeve, shën. red.). , pedagogët nuk pranuan të ndryshonin asnjë presje në studimin e tyre. Konstandinos Ciceliqis, një ndër hartuesit tha se “nuk po flasim për çështje kombëtare por për çështje historike dhe për fakte të dokumentuara, të cilat sot po i paraqesim”.

Studimi i parë grek që pranon gjenocidin çam

Ndërkohë që ky është studimi i dytë grek, që pranon gjenocidin e çamëve. I pari është hartuar nga profesori grek i Universitetit të Jeillit (Yale) në e Bashkuara, z. Stathis Kalivas, i cili në studimin e tij thotë ndër të tjera se “ky rast është padyshim një gjenocid. që mbetet është nëse kemi të bëjmë me një (gjenocid) të parapërgatitur nga qendra (drejtuesit e ushtrisë), apo nëse erdhi nga veprime hakmarrjeje në nivel lokal. Mendoj se diferenca mes këtyre të dyjave është shumë e vogël. Megjithëse, EDHES-i ishte një organizatë e përqendruar ku, në ndryshim nga EAM (organizata politike e ELAS-it, shën. red.), drejtuesit qendrorë mund të kontrollonin lehtë ushtarakët lokalë, asnjë fakt nuk tregon se udhëheqësit kishin dëshirën më të vogël (apo reale) për t’i ndaluar (të kryenin gjenocidin). politike të shtatorit të vitit 1944 lejonin “zgjidhjen përfundimtare” të çështjes çame, dhe sipas mendimit tim, EDHES-i nuk u frenua për të përfituar nga rasti”.

 

Nga:Ardit BIDO

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

4 Responses to “Studimi grek pranon Genocidin kundrejt Çameve : 50 mijë çamë u vranë e u dëbuan”

 1. Edlira #

  Pershendetje

  Si fillim tju bej pergezimet me te sinqerta per faqen dedikuar Camerise .
  Desheroja te kometoja per kete artikull :

  Nese vete studiuesit Grek kane pranuar qe ne popullesine Came eshte bere genocid dhe masaker , pse shteti grek vazhdon ende ta mohoje kete ceshtje ???? Dhe pengon ende zgjidhjen e saj , dhe per me shume nuk lejon te pakten Camet te vizitojne vendet e tyre .

  Gjithashtu ku eshte reagimi i shtetit Shqiptar ?

  Dhe sa vite duhet te presin Camet per te pasur te drejtat e tyre ?

  Mendoj se popullesia Came ka qene e persekutuar ne te gjitha koherat , por ende sot eshte e tille , pasi lenia ne heshtje e problemit Cam quhet persekutim .

  Ju uroj te gjithe Cameve durim , force dhe bashkepunim (midis tyre dhe me trevat e Shqipersie qe kane vuajtur dhe vuajne ende nga copetimi i Shqiperise) – per tja arritur qellimit , dhe pse ky qellim duhet te jete i te gjithe Shqiptareve .

  June 15, 2011 at 1:39 am
 2. Besimi_Prishtinë #

  Pershendetje per te gjithe Shqipatret ku do qe gjinden,e posaqerisht per Çamet Fisnikë

  Se pari ju uroj per ket veb faqe,dhe ju inkurajoj qe te vazhdoni ( vazhdojme) te punojme qe ne nje te ardhme te shkurter te zgjidhim edhe qeshtjen e atyre tokave te bukura te VENDIT ( ATEDHEUT ) tone SHQIPERIS – “Camerisë”.
  Padyshim per te arritur ate qellim, duhet punë,angazhim ( sakrifice) nga te gjithe NE qe neper vena kemi GJAK SHQIPTARI ….dhe sidomos nga TIRANA zyrtare pa lan anash ktu edhe Prishtinen…dhe te gjithe te bashkuar TI tregojme BOTES se qeshtja e Shqipetarve ( SHQIPERIS ) ne Ballkan nuk eshte zgjidhur perfundimisht me Shpalljen e pavaresis se Kosoves,por qe Shqipetaret dhe tokat shqiptare : ne Kosoven Lindore,ne Macedoni ( ILIRIDA),tokat shqiptare ne Mal te Zi dhe ÇAMERIA jone e BUKUR qe ne menyren me BARBARE qe njef Historia e NJerzimit eshte shpopulluar nga banoret vendas ( Camet Fisnikë),duhet zgjidhur dhe perfundimisht te vihet ne vend drejtesi.

  Dhe per fund edhe une sikurse Edlira me lart ju uroj te gjithe Shqipetarve posaqerisht Cameve DURIM,FORCE ,VULLNET dhe Bashkepunim……

  ….”Por Shqiperia do te rroje,per te per te luftojme Ne.”

  Shume dashuri nga Kosova per TY CAMERI.

  June 21, 2011 at 12:30 pm
 3. Besimi_Prishtinë #

  ….Edhe nje kerkes per ju mirembajtes(admina) te kesaj veb faqe apo nga kushdo tejter qe ka mundesi te me perkthej ne gjuhen shqipe at se cka flasin kta greket-barbare ne ket video,shume kisha pas deshir me kuptu se cka po flitet aty apo vetem aq sa keni shkruar ne shkrimin me larte.

  ALBANIAN FOR EVER.

  June 21, 2011 at 12:35 pm
 4. F458-Kumanove #

  Kjo eshte nje hap drejt rruges qe duhet bej Tirana Zyrtare e cila eshte pergjegjese per cdo pellemb te trojeve shqiptare DUKE FILLU PREJ TOPLICE, MALI ZI, CAMERIS, ILIRIDES KU UN VET I PERKAS, ne Shqiptaret kemi vujtur shum gjithmon kane tentur te na zhdukin permes gjenocidit GREKO-SLLAV dhe tash mundohen edhe te na humbin edhe MEMORIEN po SHPRESOJ QE SHTETI SHQIPTAR DHE TANI QE E KEMI EDHE KOSOVEN DO NA NDIHMOJN ME SHUM PO GJITHMON PER NJE GJE PER TROJET E COPTUARA ME GJENOCID E MBAS 100 VITEVE NE ENDE JEMI SHUM TE DOBET KJO ESHTE PASOJ SHUM E KEQE.

  SKA VEND NE BOT SI SHQIPERIA KUR SHIKOJ FOTOT E CAMERIS PREVEZEN ESHTE MAHNITESE E ATO QYTETE ME HISTORI E ME GJAK SHQIPTARI TI MBETEN GREKUT KJO ESHTE MEKAT SHQIPTARET DUHET TI HAPIN SYT ME SHPEJT E MUNDSHME SE I SHOHIM GREKET ENDE MENDOJN PER VORIO EPIRIN PARA 2 VITEVE TETUAN ME MAR KUFIRIN E DETIT SARANDE ATA JAN NE GJENDJE TE JAPIN GJITHQKA VETEM TE NA ZHDUKIN SE JAN PA HISTORI.

  SHPRESOJM DERI SA TE VIJ KOHA SIKUR PER KOSOVEN TE MARIM VETEN EDHE PER CAMERINE

  RROFT SHQIPERIA DHE PASARDHSIT E SAJ.

  June 27, 2011 at 1:42 am