Featured News Posts

Te rejat e Fundit

Në kujtim të masakrës çame

67 vjetori i masakrës ndaj popullsisë çame ka mbledhur mijëra shqiptarë të ardhur nga zona të ndryshme brenda dhe jashtë vendit, në një marshim fillimisht në varrezat e Kllogjerit.(UPDATE) Në këtë pike u përkujtuan 2600 çamë të cilët humbën jetën nga etja dhe uria të përzënë nga tokat e tyre prej ushtrisë greke. Më pas […]

Continue Reading →

Haxhinasto: Pengimi i çamëve ne kufirin Grek

  Zv.kryeministri dhe ministri i Jashtëm i Shqipërisë, ka pasur një reagim të vakët në lidhje me refuzimin nga Greqia, të qytetarëve shqiptarë që kanë lindur në qytetet dhe fshatrat e krahinës shqiptare të Çamërisë, e cila gjendet brenda territorit grek. Në konferencën e djeshme të shtypit, Haxhinasto, i pyetur nga gazetarët, tha se “reagimi […]

Continue Reading →

100 vitet e problemit çam

Në këta 100 vjet të ekzistencës së shtetit shqiptar, problemi çam ka pësuar aq shumë luhatje e zhvendosje, saqë sot bëhet i nevojshëm një ridefinim i tij. A është çështja çame problem i një komuniteti, apo është ajo një problem kombëtar. E varësisht: a është kjo një çështje politike, apo një çështje e thjeshtë tekniko-juridike. […]

Continue Reading →

Dëshmitë e të mbijetuarve, si i piqnin të gjallë fëmijët

Kanë parë t’u çnderohen dhe t’u shpohet barku me thikë grave, motrave dhe vajzave të tyre. Vetë janë tredhur, ndërsa për ushqim u është servirur me dhunë mishi i fëmijëve të pjekur në furrë. Të pjekur, teksa përpëliteshin të gjallë mes flakëve!Kjo është Çamëria 1944 dhe çfarë do të lexoni më poshtë është gjithçka që […]

Continue Reading →

Qafë Botë, deputeti Dashamir Tahiri ndalohet nga policia greke

Paraditen e sotme është shënuar një tjetër incident në kufirin mes Greqisë dhe Shqipërisë. Deputeti i PDIU-së, Dashamir Tahiri, është ndaluar nga autoritetet greke që të kalojë pikën kufitare të Qafë Botës në Sarandë. Pas shumë debatesh, deputeti ka mundur që të kalojë, por kreu i komunës Markat dhe gazetarët që e shoqëronin atë, nuk […]

Continue Reading →

JAKUB SHPATA Princi i pare mysliman çam Shqiptar.

Jakub Shpata Princi i pare [i njohur] Musliman çam Zoteruesi i Artes, Cameri 1410 – 1416 Shkruan : Abedin Rakipi Renia e Perandorise Bizantine si rrjedhoje e luftes civile qe e morri kete perandori ne shekullin e 14te, renia e Serbise se madhe pas vdekjes se Stefan Dushanit, fitores Osmane ne betejen e Kosoves, kryqezatat latine dhe […]

Continue Reading →

Anglo-amerikanet ishin ne dijeni per masakren Çame

Gjithçka qe do te pesonin çamerit myslimane qe do te kapeshin ishte parapare dhe percaktuar hollesisht nga Sulioti Napolon Zerva qe me kohe.   Shkruan : Abedin Rakipi Gjithçka qe do te pesonin çamerit myslimane qe do te kapeshin ishte parapare dhe percaktuar hollesisht nga Sulioti Napolon Zerva qe me kohe. Kjo e vertete ra […]

Continue Reading →

Viti 1918. Organizimi i parë i Çamërisë ne USA

Hapin e parë drejt një organizimi të ri, çamët e hodhën në Ëorçester Mass të SHBA, në fillim të vitit 1918, duke formuar Shoqërinë “Çamëria” dhe u inkuadruan në Partinë Politikeose siç quhej ndryshe, Partia Kombëtare Shqiptare. Në krye të Shoqërisë “Çamëria” u zgjodhën patriotë me zë të Vorçesterit, si Haxhi Murat Çami, nga Spatari […]

Continue Reading →

Mulla Aga Rahmani- Poezi te vjetra nga Çameria

Olsi Jazesxhi PLEVNA (shkruar pas vitit 1878 në përkujtim të betejës së Plevnës ne Bullgari) Elif – Evel,do bëj bejan, Do them si nglan vakia Për një dovlet,për një sulltan Osman Pasha Konjallia Ba – bëri hunere shumë Osman Pasha dajandësi Atje në Plevnë dhe Tunë Shumë moskovë i feleqisi —– Tha – thanë të […]

Continue Reading →

Zaptimi i Mesologjës – Poezi te vjetra nga Çameria

Olsi Jazesxhi Poezi çame mbi luftën greko – osmane të fillim shekullit të 19 kur shqiptarët shtypën terrorizmin grek. Poezia i kushtohet luftës së Mesollongjisë ku osmanët me në krye Ibrahim Pashain humbën. Sipas poetit faj në këtë humbje kishin donmetë që ju sollën belanë muslimanëve. Hamd e shuqre pa nihajet Zotërisë,Perëndisë Që n’arriu,na dha […]

Continue Reading →