Archive | Kenge e Valle RSS feed for this section

TRADHETIA ARVANITO-SULIOTE NE EPIKEN DHE KENGET POPULLORE CAME

SHKRUAN ABEDIN RAKIPI Ne epiken dhe kenget popullore çame shfaqet qarte lufta dhe sakrificat qe çamet dhe shqiptaret e tjere kane bere kunder armatave arvanito-greke. Marko Boçari gjate revolucionit grek i bente thirrje çameve te krishtere te Parges me keto fjale: “Pargarite! Gjarpri u shtyp me kryqin. Flamuri i shenjte me kryq valevitet kudo mbi […]

Comments Off on TRADHETIA ARVANITO-SULIOTE NE EPIKEN DHE KENGET POPULLORE CAME Continue Reading →

Kënga e Çelo Mezanit Çamëria

Video Galeri me kenge te kenduara per Celo Mezanin   http://www.youtube.com/watch?v=zr0NrCtj1gE  

Comments Off on Kënga e Çelo Mezanit Çamëria Continue Reading →

Çamerine mori Sulltan

Erdhi Maj njezet e di Moj e zeza Çameri, Çamerine mori Sulltan, çe leshove ate pike vatan? S’keshe moj me se te mbaj, skeshe tope dhe murtaje, po na vine di tri papore ka deti, i dergon Sulltan Mehmeti, jo di tri po pese a gjashte se çamete mbene jashte, fol moj e zeza Turqi, […]

Comments Off on Çamerine mori Sulltan Continue Reading →

Kenge Came e vjeter

Ne kohen kur erdhen camet Enver Hoxha nuk i la te kendonin kenget e tyre sepse ishin  kenget me te bukura ne ballkan dhe dicka tjeter tradita ne dasma qe hidhen leke kur dalin njerezit ne valle e kane sjelle camet ketu.Ja edhe nje kenge per te gjith ju: Rashe ne gjume te fle rashe […]

Comments Off on Kenge Came e vjeter Continue Reading →

Vallja e Osman Takës

Intervista/ Flet një nga kërcimtarët më të mirë të  kësaj valleje, Taip Madani Vallja që e shpëtoi Osman Takën nga litari Përfaqësia e saj Nisja është e qetë, i shkon orkestrës pas duke u harmonizuar tërësisht me të. Vallja nis me hap të thjeshtë dhe vërtet thua se diçka do të bësh. Në mbarim të […]

Comments Off on Vallja e Osman Takës Continue Reading →

Enkelejda & Hysni Alushi -Video Galeri

Cameri Nuse Me Halle http://www.youtube.com/watch?v=vxfrM1QOGUw Mall për Camërinë http://www.youtube.com/watch?v=0srh3Z6MoBs Vajzes Came Dhender ne paramithi.St.Shtojzovallja e vogel http://www.youtube.com/watch?v=ugw5z03ts0U Lule moj Çameria …..Balade Çame Kolazh  – Enkelejda Alushi & Hysni Alushi & Skender Mustafaji & Refat Sulejmani http://www.youtube.com/watch?v=RpVtGeFvpOs  

Comments Off on Enkelejda & Hysni Alushi -Video Galeri Continue Reading →

Intervistë me këngëtaren Enkelejda Alushi – Arifi

Gjyshi im më kish thënë, se kur  jemi ndarë, atje ke vëllanë, që kurrë se ke parë   Bisedoi : Albert Zholi   Pengu im të shkoj të vizitoj Çamërinë   Vaj e mall për Çamërinë   Gjyshi im  më kish’ thënë Se  kur  jemi ndarë Atje ke vëllanë Që kurrë nuk e  ke parë   […]

Comments Off on Intervistë me këngëtaren Enkelejda Alushi – Arifi Continue Reading →

Kenge per Camerine – Elsa Lila

  Teksti (2x)Qete keng qe sot kendoj qameris nen po ia kushtoj 15 vjet si kemi pare zemra tona per ty qajne…. (2x)Qajme e qajm e derdhim lot o qameri ste shohem dot ste shohem dot te duam shume lotet tona po merr lum (2x)Qameri moj qameri zemrat tona permloti me e bukura qe u […]

Comments Off on Kenge per Camerine – Elsa Lila Continue Reading →