Archive | Galeri RSS feed for this section

CIKEL POETIK PER ÇAMERINE – Agim Desku

POEZI CIKEL POETIK Agim DESKU ÇAMËRIA Sonte Për çfarë të shkruaj mbrëmjeve me zjarrr lirie Çka i duhet pranverës ky zjarr që vërbon sytë e nënave. më thuaj Ti, Atdhe ç`të shkruaj sonte për lirinë time pa Çamërinë JO. Nuk e nënshkruaj kurrë pasaportën pa miken çame. Nuk e dua lirinë i vetmuar pa flamurin […]

Comments Off on CIKEL POETIK PER ÇAMERINE – Agim Desku Continue Reading →

Dorëzimi i Athinës- Poezi te vjetra nga Çameria

Olsi Jazesxhi Poezi çame mbi luftën greko – osmane të fillim shekullit të 19 kur shqiptarët shtypën terrorizmin grek Mesollonja u mbarua Mubareq olla gazaja Ezan brënda u këndua Shehadet dha rajaja Më të bënë q’u bë teqmil Sikundrë qe iktizaja Rumelija lëshoi menzil Që të falenë rajaja Ngaha an’ e merhametit Kundër ka ndet […]

Comments Off on Dorëzimi i Athinës- Poezi te vjetra nga Çameria Continue Reading →

Mulla Aga Rahmani- Poezi te vjetra nga Çameria

Olsi Jazesxhi PLEVNA (shkruar pas vitit 1878 në përkujtim të betejës së Plevnës ne Bullgari) Elif – Evel,do bëj bejan, Do them si nglan vakia Për një dovlet,për një sulltan Osman Pasha Konjallia Ba – bëri hunere shumë Osman Pasha dajandësi Atje në Plevnë dhe Tunë Shumë moskovë i feleqisi —– Tha – thanë të […]

Comments Off on Mulla Aga Rahmani- Poezi te vjetra nga Çameria Continue Reading →

Zaptimi i Mesologjës – Poezi te vjetra nga Çameria

Olsi Jazesxhi Poezi çame mbi luftën greko – osmane të fillim shekullit të 19 kur shqiptarët shtypën terrorizmin grek. Poezia i kushtohet luftës së Mesollongjisë ku osmanët me në krye Ibrahim Pashain humbën. Sipas poetit faj në këtë humbje kishin donmetë që ju sollën belanë muslimanëve. Hamd e shuqre pa nihajet Zotërisë,Perëndisë Që n’arriu,na dha […]

Comments Off on Zaptimi i Mesologjës – Poezi te vjetra nga Çameria Continue Reading →

Çamëria – Vjershe nga Vesa Ademi nxenese klases 7

Ku më mbete oj Çamëria ime, Që më rri sikur jetime. Pse po strukesh ashtu në toka të huaja, dil dhe thuaj unë nuk jam e huaj. Pse nuk thërret një herë me zë të fortë: O nënë Shqipëri eja më merr. Loti yt o Çamëri që më rri gjithmonë në sy, do vijë dita […]

Comments Off on Çamëria – Vjershe nga Vesa Ademi nxenese klases 7 Continue Reading →

Përdhunimi i Filatit 1944 – Poezi Alma Ajazi

Rrobe e shqyer femërore Fustanellë borëbardhë Moj fustanellë. Moj Fustanellë E mjerra ti… Që shpirti ëngjëllushe rrënkon……… Shpirti me llavë gjaku po të pikon. Rrjedhë… Nje cezmë kallkan… Me dhunë dhe arbuteri të dhunuan një plagosje në gjirin tënd të butë… Dielli loton nën buzët e tua…… Maja e gjoksit e gjenthur e kafshuar me […]

Comments Off on Përdhunimi i Filatit 1944 – Poezi Alma Ajazi Continue Reading →

Udhëton dhembja Çame – Poezi nga Bilal Xhaferri

  Nëse poetet shqiptarë nuk kanë patur dhe aq fat, poezia shqipe s’ka qenë e tillë, përkundrazi, ajo i ka dhënë zë historisë së kombit dhe çdo trevë e jona ka patur, si të thuash rapsodin e vet, rob dhe të vërbër, prej të cilit ne kemi parë muzgjet e humbjeve krenare apo agullimin e […]

Comments Off on Udhëton dhembja Çame – Poezi nga Bilal Xhaferri Continue Reading →

SERENATE ÇAME – Abedin Rakipi

Sot nje serenate une ty po ta kushtoj, ti je enderr çame sot per ty po kendoj sa here qe ne endrra te prita ty pafund. Nje dite tumankuqe, nje tjeter tumanbardhe nje nate enderr çame , nje tjeter je perralle, dhe kur ty te prisja te dilje nga xhamia, nje here me bonbone, nje […]

Comments Off on SERENATE ÇAME – Abedin Rakipi Continue Reading →

KUSHTRIMI ÇAM – Abedin Rakipi

KUSHTRIMI ÇAM Shpallet kushtrimi çam publikisht publikisht. Ky kushtrim eshte veper e shkrimtarit dhe atdhetarit çam Abedin Rakipi dhe eshte shkeputur nga vjersha e te njejtit autor me titull ZGJOHUNI PER CAMERINE. Ky kushtrim le te sherbeje vellezer si nje arme e forte qe do te bashkoje te gjithe çamet nen flamurin e lirise. Folu […]

Comments Off on KUSHTRIMI ÇAM – Abedin Rakipi Continue Reading →

TRADHETIA ARVANITO-SULIOTE NE EPIKEN DHE KENGET POPULLORE CAME

SHKRUAN ABEDIN RAKIPI Ne epiken dhe kenget popullore çame shfaqet qarte lufta dhe sakrificat qe çamet dhe shqiptaret e tjere kane bere kunder armatave arvanito-greke. Marko Boçari gjate revolucionit grek i bente thirrje çameve te krishtere te Parges me keto fjale: “Pargarite! Gjarpri u shtyp me kryqin. Flamuri i shenjte me kryq valevitet kudo mbi […]

Comments Off on TRADHETIA ARVANITO-SULIOTE NE EPIKEN DHE KENGET POPULLORE CAME Continue Reading →