Archive | Dokumentare RSS feed for this section

Cameria ne Rai3 – Rikthimi i Sonilës në Çamëri, që tronditi policinë greke

Kjo histori e ka bërë kanalin televiziv italian Rai 3 që për herë të parë në historinë e tij të hapë dhe trajtojë çështjen çame Quhet “Rrënjët, faqja tjetër e emigrimit” dokumentari që RAI 3 shfaq tashmë prej 4 vjetësh në televizionin italian. Qëllimi i tij është promovimi i shembujve pozitivë të emigracionit, të cilët […]

Comments Off on Cameria ne Rai3 – Rikthimi i Sonilës në Çamëri, që tronditi policinë greke Continue Reading →

Grekët “bllokojnë” çamët ne Kufi

  I moshuari ndalohet në kufi, kishte lindur në Gumenicë. SKANDALI I RRADHES shefi i doganës greke ne Kapshtice. Çamëve do t’u presim kokën se Çamëria ka vdekur”, tregon i moshuari.   Një i moshuar nga Vlora, i lindur në Gumenicë në 1937, nuk është lejuar të udhëtojë drejt Greqisë për të parë fëmijet e […]

Comments Off on Grekët “bllokojnë” çamët ne Kufi Continue Reading →

Çameria, plage qe rrjedh gjak – Dokumentar

“Cameria, plage qe rrjedh gjak” Ju mund te ndiqni ne youtube, pjese nga emisioni “Cameria, plage qe rrjedh gjak”…ne perkujtim te viktimave te pafajshme ushtruar nga gjenerali famekeq Zerva, ne bashkepunim me shtetin grek…! Emisioni eshte pergatitur nga TV Alba Life, New York.  

Comments Off on Çameria, plage qe rrjedh gjak – Dokumentar Continue Reading →

Film Dokumentar per Arvanitet

  Film Dokumentar per Arvanitet – Pjesa pare Film Dokumentar per Arvanitet – Pjesa dyte Film Dokumentar per Arvanitet – Pjesa trete

Comments Off on Film Dokumentar per Arvanitet Continue Reading →

CAMERIA – Dokumentar

CAMERIA PJESA 1 CAMERIA PJESA 2

Comments Off on CAMERIA – Dokumentar Continue Reading →

Çeshtja Çame – Dokumentar

Çështja Çame trajtuar ne ‘Exclusive’ ne TopChannel Çeshtja Çame pjesa 1 http://www.youtube.com/watch?v=XwnUOs_R9TU Çeshtja Çame pjesa 2 http://www.youtube.com/watch?v=L7tdiJtU0uo& Çeshtja Çame pjesa 3 http://www.youtube.com/watch?v=_RuZz8JfmhY Çeshtja Çame pjesa 4 http://www.youtube.com/watch?v=r-eXbZ93ANY

Comments Off on Çeshtja Çame – Dokumentar Continue Reading →

Deshmi te Çameve mbi masakren ne takimin ne Vlore

  Partia Drejtësi dhe Unitet ka zhvilluar dje në Vlorë një takim me dëshmitarë të genocidit grek ndaj popullsisë çame të viteve 1944-45, në të cilin kanë marrë pjesë edhe përfaqësues të një studioje ligjore britanike, të cilët do e çojnë çështjen çame juridikisht në Gjykatën Ndërkombëtare. Në takim, dhjetëra dëshmitarë okularë kanë treguar tmerret […]

Comments Off on Deshmi te Çameve mbi masakren ne takimin ne Vlore Continue Reading →

NIKO STILLO- NJERIU AKADEMI Dokumentar

  NIKO STILLO ZBULIME ALBANOLOGJIKE 1     NIKO STILLO- NJERIU AKADEMI 1 PERURIMI I LIBRIT TE”-DR.LAURANT BICA-NE MUZEUN HISTORIK   NIKO STILLO – NJERIU AKADEMI 2 PERURIMI I LIBRIT “NIKO STILLO – NJERIU AKADEMI”   NIKO STILLO – NJERIU AKADEMI 3 DR.LAURANT BICA DHE ENVER KUSHI PER NIKO STILLON

Comments Off on NIKO STILLO- NJERIU AKADEMI Dokumentar Continue Reading →

Çamët, një ringjallje përmes dhembjes

      Ndonëse kanë kaluar shtatë dekada, tragjedia e popullit çam vazhdon të jetë prezente në kujtimet e tyre rrënqethëse. Emisioni i pasdites në Top Channel vizitoi shtëpinë e një prej atyre që u dëmtuan më shumë nga genocidi grek. Kamerat tona vizituan familjen Bollati. Nesër, kryefamiljari i quajtur Faik, do të festojë 74-vjetorin […]

Comments Off on Çamët, një ringjallje përmes dhembjes Continue Reading →

Çamëria, përse kanë frikë grekët?- Dokumentar

Dokumentar nga Top Channel     Historia e marrëdhënieve shqiptaro-greke është e tejmbushur me momente delikate, përplasje diplomatike e deri ushtarake. E gjendur përballë një pozicioni historikisht tolerant nga ana e Tiranës zyrtare, politika greke dhe grupime të mbështetura prej saj kanë ushtruar presion të vazhdueshëm për realizimin e ëndrrave me Vorio Epirin. Ndërkohë, Shqipëria […]

Comments Off on Çamëria, përse kanë frikë grekët?- Dokumentar Continue Reading →