Featured News Posts

Te rejat e Fundit

Cameria ne Rai3 – Rikthimi i Sonilës në Çamëri, që tronditi policinë greke

Kjo histori e ka bërë kanalin televiziv italian Rai 3 që për herë të parë në historinë e tij të hapë dhe trajtojë çështjen çame Quhet “Rrënjët, faqja tjetër e emigrimit” dokumentari që RAI 3 shfaq tashmë prej 4 vjetësh në televizionin italian. Qëllimi i tij është promovimi i shembujve pozitivë të emigracionit, të cilët […]

Continue Reading →

PATRIOTIZMI SHQIPTAR DHE… REZOLUTA ÇAME

Sapo festuam 100 vjet shtet. Shqiptarët mbushën sheshet e festuan jo vetëm në qytetet e Shqipërisë, po anë e mbarë botës ku flitet shqip e rrjedh në vena gjak shqiptari. Kënduan, kërcyen, uruan, u njohën nga afër me Rita Orën, e panë dhe shijuan me duar e këmbë tortën e pavarësisë, fishekzjarrë, gjithandej kuqezi. Por […]

Continue Reading →

Shtrembërime të historisë së Epirit nga Akademia e Athinës

Profesor Kristo Frashëri:   Cilët qenë banorët e Epirit të lashtë? Shqiptarët dhe grekët, pasardhës të ilirëve dhe helenëve të lashtë, banojnë në fqinjësi me njëri-tjetrin që nga periudha parahistorike. Gjatë shekujve kufijtë midis vendbanimeve të tyre nuk kanë qenë asnjë…herë të prera nga pikëpamja e përkatësisë etnike të banorëve. Kjo ka ndodhur ngase këto […]

Continue Reading →

Çamët, përsëri përballë dinakërisë greke

Referuar dokumenteve arkivore të AQSH, të shteteve të ndryshme europiane, përfshirë dhe atyre greke (të cilave do u referohemi në vazhdim), pohimet që u përhapën në atë kohë nga qarqe të caktuara greke e që kanë ardhur deri në ditët tona, nëpërmjet shkrimeve të papërgjegjshme greke në librat e shkrimet e tyre, për bashkëpunimin e […]

Continue Reading →

CIKEL POETIK PER ÇAMERINE – Agim Desku

POEZI CIKEL POETIK Agim DESKU ÇAMËRIA Sonte Për çfarë të shkruaj mbrëmjeve me zjarrr lirie Çka i duhet pranverës ky zjarr që vërbon sytë e nënave. më thuaj Ti, Atdhe ç`të shkruaj sonte për lirinë time pa Çamërinë JO. Nuk e nënshkruaj kurrë pasaportën pa miken çame. Nuk e dua lirinë i vetmuar pa flamurin […]

Continue Reading →

Gratë çame, bukuria e pashoqe

Karakterin e moralin e lartë të shqiptares çame dhe shpirtin patriotik të tyre, studiuesit nuk e kanë veçuar për asnjë çast nga bukuria fizike e shpirtërore të saj. Për ta, bukuria e gruas çame është e pashoqe. A.Panajodis, historiani grek i shekullit XIX, i cilëson çamët të hijshëm e të paraqitshëm, “burra të bukur, me […]

Continue Reading →

GJUHA SHQIPE NËPËR SHEKUJ

  Elementi kryesor i cili dallon arvanitasit nga popujt e tjerë që përbëjnë shtetin e sotëm grek, është gjuha shqipe, që ata flasim brenda në rrethin familjar. Deri në shekujt e mëparshëm gjuha shqipe nuk shkruhej nga masa e gjerë e popullit të saj, nuk përbënte gjuhën e shkollimit, këtë gjuhë e flisnin njerëzit e […]

Continue Reading →

Dorëzimi i Athinës- Poezi te vjetra nga Çameria

Olsi Jazesxhi Poezi çame mbi luftën greko – osmane të fillim shekullit të 19 kur shqiptarët shtypën terrorizmin grek Mesollonja u mbarua Mubareq olla gazaja Ezan brënda u këndua Shehadet dha rajaja Më të bënë q’u bë teqmil Sikundrë qe iktizaja Rumelija lëshoi menzil Që të falenë rajaja Ngaha an’ e merhametit Kundër ka ndet […]

Continue Reading →

ÇAMERIA DHE PALESTINA (STUDIM KOMPARATIV)

                                                                              SHKRUAN ABEDIN RAKIPI     « Ne nuk jemi atdhe pa popuj qe te pranojme popuj pa atdhe. » (Abdulaziz Mustafa)   « Oh femijeria ime e mjere qe me vuatje kalon Bajram pas Bajrami, cicerrima e bilbilit eshte zevendesuar me zhurmen shurdhuese te tankeve dhe aeroplaneve çifute kriminele dhe thikave te mprehta greke. […]

Continue Reading →

Ministria e jashtme greke kërkon të zhduki dhe shuajë çështjen çame përfundimisht

  Shkruan : Abedin Rakipi Shoqata Çameria Bruksel Zbulohet plani grek Duke bere disa kerkime rreth deputeteve Europeane sot ne mengjes me ra ne dore nje raport i ministrise se jashtme greke ku flitet per çamet. Zoti M . TSAKAS qe eshte nje nder zedhenesit dhe gazetaret e akredituar te qeverise Greke deklaron faktin qe […]

Continue Reading →